زیرنویس خودکار در یوتیوب

زیرنویس خودکار در یوتیوب: آموزش تصویری

برای ما فارسی زبان‌ها، زیرنویس بهترین راه برای درک محتوای ویدیوهای انگلیسی است. زیرنویس خودکار در یوتیوب نیز یکی از سریع‌ترین و مقرون به صرفه ترین روش‌ها برای ساخت زیرنویس است. در این نوشته یادخواهیم گرفت که چگونه زیرنویس خودکار در یوتیوب را دانلود کنیم.

یوتیوب از فن‌آوری بازشناسی گفتار برای ایجاد زیرنویس خودکار برای همه ویدیوهای بارگذاری شده بر روی سایت خود استفاده می‌کند. این زیرنویس‌های خودکار به کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشین تهیه می‌شوند. بنابراین کیفیت این زیرنویس‌ها ممکن است در موارد مختلف، باهم تفاوت داشته باشد. این الگوریتم‌ها همواره در حال بهبود هستند. اما زیرنویس‌ها خودکار ممکن است به دلیل تلفظ اشتباه، لهجه‌های مختلف یا صدای زمینه‌ای نتوانند به طور دقیق و کامل گفتار را به متن برگردانند. پس اگر به زیرنویس تخصصی و حرفه ای نیاز دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از یک مترجم انگلیسی کمک بگیرید.

در این مطلب دو روش را برداشتن زیرنویس از یوتیوب با هم مرور می‌کنیم. روش اول روش مستقیم و روش دوم دانلود به کمک وب‌سایت‌های دیگر.

اگر با انواع فرمت‌های زیرنویس آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم که مطلب زیر را مطالعه کنید:

بیشتر بخوانید: انواع مختلف زیرنویس

دانلود زیرنویس خودکار از سایت یوتیوب

ما از نسخه دسکتاپ و نرم‌افزار کروم استفاده کردیم. شما اگر از موبایل یا مرورگر دیگری استفاده کنید ممکن است تصاویر شما با آنچه که اینجا نشان داده شده کمی متفاوت باشد.

ابتدا به نشانی ویدیو مورد نظر خود بروید. قبل از اینکه بتوانید زیرنویس را دانلود کنید باید ببینید که آیا زیرنویس برای ویدیوی مورد نظر شما وجود دارد یا نه. اگر در گوشه راست و پایین ویدیو، آیکون CC قابل مشاهده بود، پس زیرنویس برای این ویدیو در دسترس است.

در گوشه سمت راست پایین ویدیو، سه نقطه را کلیک کنید. از منویی که باز می‌شود، Open transcript را کلیک کنید.

بعد از کلیک، متن گفتار ویدیو (Transcript) را می‌توانید در سمت راست ببینید. در ابتدای هر خط یک عدد مشاهده می‌کنید که زمان ظاهر شدن زیرنویس بر روی ویدیو را نشان می‌دهد.

کل متن را با نگه داشتن دکمه چپ ماوس انتخاب کرده و با استفاده از کلیدهای ctrl+c متن را کپی کنید. دقت کنید که اعداد سمت چپ هم باید کپی شوند.

در ویندوز، برنامه notepad را باز کرده و متن را با ctrl+v در نوت‌پد بچسبانید.

در مرحله آخر باید فایل متنی را با فرمت srt ذخیره کنید. برای ظاهر شدن کادر ذخیره، ctrl+s را بر روی کیبورد فشار دهید. مانند تصویر زیر در قسمت File name نام فایل را به دلخواه انتخاب کرده و پسوند آن را srt قرار دهید. مثلاً در این نمونه، نام فایل Subtitle و پسوند آن srt است که به صورت Subtitle.srt خواهد بود.

زیرنویس شما حاضر است. توجه داشته باشید که نام زیرنویس باید با نام ویدیو یکی باشد. فایل srt زیرنویس را در همان فولدر ویدیو قرار داده و ویدیو را اجرا کنید.

ترجمه زیرنویس

حالا که زیرنویس انگلیسی ویدیوی خود را دانلود کردید شاید بخواهید که آن را ترجمه کنید.

ترجمه تخصصی و انسانی (غیرماشینی) زیرنویس: هر دقیقه فقط ۱۲،۰۰۰ تومان

دانلود زیرنویس به کمک سایت‌های دیگر

برای دانلود زیرنویس از سایت‌های دیگر هم می‌توانید استفاده کنید. سایت‌های مختلفی وجود دارد که امکان دانلود زیرنویس از یوتیوب را به شما می‌دهند در اینجا ما از سایت downsub.com استفاده می‌کنیم.

بعد از ورود به سایت، نشانی ویدیوی خود را در نوار بالای صفحه وارد کنید.

پس از کلیک download این صفحه را خواهید دید:

همانطور که مشاهده می‌کنید، امکان دانلود فایل srt (زیرنویس همزمان شده با گفتار) و همچنین فایل txt (متن خام) وجود دارد. در بعضی ویدیوها، زیرنویس به زبان‌های دیگری نیز در دسترس است. زبان‌های دیگر در صورت وجود در همینجا نمایش داده شده و می‌توانید آنها را دانلود کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا