صفحه استاندارد ترجمه

هر صفحه استاندارد ترجمه به صورت ۲۵۰ کلمه انگلیسی یا فارسی تعریف می‌شود. در انگلیسی هر صفحه استاندارد برابر با ۱۸۰۰ کاراکتر با در نظر گرفتن فاصله است. این تعداد کاراکتر معادل با ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه است.

آیا صفحه A4 یک صفحه استاندارد ترجمه است

وقتی از صفحه استاندارد صحبت می‌کنیم، تعداد کلمات اهمیت دارد نه تعداد صفحات فیزیکی. یک صفحه A4 بسته به اندازه فونت، فاصله خطوط و فرمت‌های دیگر ممکن است تعداد کلمات مختلفی داشته باشد.

برای مقایسه بهتر، نگاهی به دو صفحه زیر بیاندازید.

صفحه استاندارد ستونی
صفحه استاندارد ساده

این دو صفحه اگرچه هر دو یک صفحه A4 هستند، ولی تعداد کلمات متفاوتی دارند. در نتیجه هزینه ترجمه آن دو نیز متفاوت است چرا که تعداد کلمات متفاوتی دارند.

نیم فاصله در زبان فارسی

در زبان فارسی برای شمارش صحیح کلمات متن، لازم است که از نیم‌ فاصله‌ در جای مناسب به جای فاصله استفاده شود. تعداد صفحات استاندارد ترجمه در متون فارسی تنها پس از اصلاح نیم‌فاصله‌ها انجام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: نیم فاصله در ورد

شمارش و تعیین تعداد صفحات استاندارد ترجمه

Microsoft word

در برنامه مایکروسافت ورد به راحتی می‌توان تعداد کلمات را در متن شمرد.

از نوار بالای برنامه، منوی Review را انتخاب و بر روی Word Count کلیک کنید.

در کادر ارائه شده موارد زیر نشان داده می‌شود.

Pages: تعداد صفحات فیزیکی در فایل ورد که با تعداد صفحات استاندارد تفاوت دارد. Words: تعداد کلمات موجود در متن Characters (no spaces): تعداد کاراکترها بدون فاصله Characters (with spaces): تعداد کاراکترها با در نظر گرفتن فاصله Paragraphs: تعداد پاراگراف‌ها یا بندهای متن Lines: تعداد خطوط

برای به دست آوردن تعداد صفحات استاندارد ترجمه، تعداد کلمات (Words) کادر بالا را بر ۲۵۰ تقسیم می‌کنیم. در نمونه فایل بالا، تعداد کل کلمات برابر با ۴۰۱۳ واژه و تعداد صفحات استاندارد ۱۶ صفحه است.

Powerpoint

برای شمارش تعداد کلمات در برنامه پاورپوینت تنها لازم است که از منوی File در بالای صفحه info را کلیک کنیم. تعداد کلمات فایل در سمت راست صفحه نمایش داده می‌شود.

شمارش کلمات در پاورپوینت

توجه: این روش تعداد کلمات را به صورت تقریبی در پاورپوینت نشان می‌دهد. برای محاسبه دقیق تعداد کلمات بهتر است که متن را به برنامه ورد کپی کرده و سپس تعداد کلمات دقیق را مشاهده نمود.

Adobe Acrobat

در فایل های پی دی اف (pdf) نمی‌توان به طور مستقیم تعداد کلمات را محاسبه کرد. به این منظور در ابتدا باید فایل pdf را به فرمت ورد (doc) تبدیل کرده و سپس تعداد کلمات را محاسبه کنیم.

اسکرول به بالا