نیم فاصله در ورد

نیم فاصله در کیبورد: راهنمای کامل درج نیم فاصله در گوشی و لپ تاپ

رعایت قوانین نگارشی اهمیت زیادی در بالابردن خوانایی و درک بهتر متن توسط خواننده دارد. نیم فاصله و نحوه صحیح استفاده نیم فاصله در کیبورد از جمله این قوانین است.

نیم فاصله چیست؟

در فارسی دو نوع فاصله داریم: فاصلۀ بیرون کلمه (بین دو کلمه) و فاصلۀ درون کلمه (بین بخش‌های مختلف یک کلمه). فاصله نوع اول همان فاصله‌ای است که به کمک کلید Space کیبورد بین کلمه‌های مختلف ایجاد می‌کنیم تا نشان دهیم که دو کلمه از هم مجزا هستند. اما فاصله درون کلمه که به آن فاصله مجازی یا نیم‌فاصله هم گفته می‌شود، برای جدا کردن بخش‌های مختلف یک واژه (تکواژ) استفاده می‌شود. نیم فاصله نامرئی است یعنی اگرچه بین دو کلمه فاصله می‌اندازد ولی قابل مشاهده نیست.

به سه کلمه زیر دقت کنید: خانه‌ها، می‌شود، بهره‌وری. این سه تا هر کدام یک کلمه هستند و درست نیست که از فاصله معمولی (space) بین آنها استفاده کرده و آنها را به صورت خانه ها، می شود، بهره وری بنویسیم. چون در این صورت هرکدام دو کلمه محسوب می‌شوند. از طرف دیگر اگر بین بخش‌های این کلمه‌ها از هیچگونه فاصله‌ای استفاده نکنیم، به این صورت نوشته می‌شوند: خانهها، میشود، بهرهوری؛ که مسلماً نادرست است. پس درست‌تر آن است که در این موارد از نیم‌فاصله استفاده کنیم که به صورت نامرئی بوده ولی بخش‌های مختلف را از هم جدا می‌کند.

ضرورت استفاده از نیم فاصله در کیبورد

۱- جدا نوشتن تک‌واژهای (بخش‌های) یک کلمه، از نظر قواعد نگارشی و قوانین نوشتن مقاله‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی صحیح نیست.

۲- استفاده نکردن از نیم‌فاصله ممکن است باعث شود بخشی از کلمه در انتهای خط و بخش دیگر در اول خط بعد قرار گیرد. در نتیجه ممکن است درک معنا و مفهوم کمی مشکل شود.

۳- در صورت استفاده نکردن از نیم‌فاصله در ترجمه، تعداد کلمات فایل‌های مبدأ و مقصد تغییر زیادی داشته، و این امر ممکن است باعث سردرگمی در تعداد صفحه استاندارد و قیمت‌گذاری ترجمه شود.

کجا باید از نیم فاصله استفاده کنیم

۱- قبل از نشانه جمع «ها»: درخت‌ها، مقاله‌ها، نوشته‌ها، مفهوم‌ها.

۲- قبل از پسوند‌های صفات تفضیلی («تر») و صفات عالی («ترین»): مناسب‌تر، بزرگ‌ترین.

۳- بعد از شناسه مضارع (می، نمی): می‌توان، نمی‌باشد.

۴- قبل از علائم کمکی در ماضی نقلی (ام، ای، است، ایم، اید، اند): گفته‌ام، برخواسته‌اند، دیده‌ای.

۵- بین بخش‌های (تک‌واژهای) کلمه‌های مرکب: آتش‌نشانی، فارسی‌زبان، طبقه‌بندی.

۶- فعل‌های مرکب: اجراکردن، حدس‌زدن، پس‌گرفتن، گم‌کردن.

ترجمه متن انگلیسی به فارسی

  • ترجمه انسانی (نه روبات)
  • ترجمه روان و تخصصی
  • ضمانت بازگشت وجه

چرا ترجمه حرفه‌ای ما را امتحان نمی‌کنید؟ قیمت‌گذاری و مشاوره رایگان است!

نیم فاصله در کیبورد لپ تاپ

کلید میانبر سراسری برای درجه نیم فاصله در کیبورد (مثلاً در ورد، فتوشاپ، ایلوستریتور، وب یا هر برنامه دیگر)، استفاده از میانبر ctrl+shift+2 است. باید به طور همزمان این سه کلید را فشار دهیم.

اما استفاده از این کلید میانبر کمی وقت‌گیر و دشوار است. بنابراین راه بهتری هم وجود دارد. قبل از اینکه راه کوتاه‌تر را معرفی کنیم، بد نیست نگاهی به انواع صفحه‌کلید فارسی بیاندازیم:

انواع صفحه‌کلید فارسی

وقتی زبان فارسی را در ویندوز ۱۰ فعال کرده باشیم، برای ما این امکان وجود دارد که از ۲ نوع صفحه کلید استفاده کنیم.

  • صفحه کلید مایکروسافت
  • صفحه کلید استاندارد فارسی

چیدمان کل حروف در این دو صفحه کلید شبیه به هم است. فقط مکان بعضی حروف ممکن است باهم تفاوت داشته باشد. برای فعال کردن و استفاده از این دو صفحه کلید به این صورت عمل می‌کنید:

ابتدا به بخش settings ویندوز بروید. پس از آن بر روی Time & Language کلیک کرده و سپس Language را انتخاب کنید. اگر قبلاً زبان فارسی را به ویندوز خود اضافه نکرده‌اید در اینجا می‌توانید با کلیک بر روی Add a language، زبان Persian یا فارسی را اضافه کنید. بعد از اضافه‌کردن زبان فارسی، روی Persian کلیک کرده و Options را انتخاب کنید. حالا در بخش Keyboards، قسمت Add a keyboard را کلیک کنید. در اینجا باید بتوانید دو صفحه‌کلید مشاهده کنید. یکی Persian و دیگری Persian standard. اولی صفحه‌کلید مایکروسافت و دومی صفحه‌کلید استاندارد فارسی است.

کیبورد مایکروسافت:

صفحه‌کلید پیش‌فرض ارائه شده توسط مایکروسافت همراه با ویندوز است. جانمایی کلیدها در این صفحه‌کلید به این صورت است.

کیبورد استاندارد فارسی

صفحه‌کلیدی است که قبل از ارائه صفحه‌کلید فارسی توسط مایکروسافت در نسخه‌های اولیه ویندوز استفاده می‌شده و البته هنوز هم می‌شود. جانمایی کلیدها با صفحه‌کلید قبلی کمی متفاوت است.

در صفحه کلید فارسی، برای درج نیم فاصله در کیبورد از کلید میانبر زیر استفاده کنید: Shift+Space

از این کلید میانبر می‌توانید برای تایپ نیم فاصله در فتوشاپ و ایلوستریتور نیز استفاده کنید.

اما در صفحه‌کلید مایکروسافت این کلید میانبر تعریف نشده است. اما برای اینکه خودتان یک کلید میانبر برای درجه نیم فاصله در کیبورد تعریف کنید به این صورت عمل کنید:

از برگه Insert ورد، Symbols و سپس More symbols را انتخاب کنید. در کادری که ظاهر می‌شود، برگه special characters را انتخاب کرده و از میان کاراکترهایی که وجود دارد No-width Optional Break را پیدا کرده، آن را کلیک کرده و دکمه shortcut key را در پایین کلیک کنید. در قسمت press new shortcut key می‌توانید یک کلید میانبر به نیم فاصله اختصاص دهید. استفاده از کلید ترکیبی ctrl+space را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نیم فاصله در کیبورد اندروید

در گوشی های اندرویدی برای تایپ نیم فاصله در کیبورد گوشی روش‌های مختلفی وجود دارد. روشی را که ما در اینجا توصیه می‌کنیم استفاده از gboard یا همان کیبورد گوگل است. کیبورد گوگل را می‌توانید از اینجا از طریق گوگل پلی یا از بازار دانلود کنید. کیبورد گوگل در خیلی از گوشی‌های جدید، کیبورد پیش فرض است و بنابراین نیازی به دانلود و نصب جداگانه ندارد.

بعد از نصب و فعال کردن gboard به جای کیبورد اصلی گوشی، لازم است زبان فارسی را فعال کنید. آیکون تنظیمات را در تصویر زیر مشخص شده لمس کرده و از بخش languages یا زبان‌ها، فارسی (Persian) را اضافه کنید.

حالا اگر زبان فارسی را انتخاب کنید، یک آیکون جدید در سمت راست کلید فاصله (space) خواهید دید. این آیکون جدید همان نیم فاصله است که برای درج نیم فاصله در کیبورد گوشی می‌توانید از آن استفاده کنید.

برگرفته از ویکی‌پدیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خروج از نسخه موبایل