خلاصه نویسی انگلیسی

مقاله | کتاب | مطالب آنلاین

امروزه اطلاعات گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف در اینترنت در دسترس است. اما مطالب طولانی و پیچیده هیچ کمکی به کسب و کار شما یا محصول و خدمات شما نمی‌کند. در زمینه پژوهش‌ها و تحقیقات علمی نیز خلاصه نویسی مقاله انگلیسی از اهمیت زیادی در جمع آوری اطلاعات تخصصی و به روز برخوردار است. مهمترین مزیت خلاصه نویسی متن کاهش زمان مورد نیاز برای مطالعه است.

نحوه نوشتن خلاصه مقاله

اول باید بدانیم که خلاصه نویسی (summarization) چیست؟ خلاصه متنی است که از یک یا چند متن دیگر تهیه شده و با وجود اینکه کوتاه‌تر از متن اصلی است ولی اطلاعات مهم متن اصلی را منتقل می‌کند. روش‌های خلاصه نویسی مقاله انگلیسی معمولاً به دو گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

خلاصه نویسی استخراجی (Extractive)

در این روش جملات و بندهایی از خود متن اصلی انتخاب می‌شوند و در خلاصه قرار می‌گیرند. برنامه‌های کامپیوتری که برای خلاصه سازی استفاده می‌شوند بر این مبنا عمل می‌کنند. مترجم نکات اصلی و جملات مهم و تأثیرگذار متن اصلی را استخراج و گزینش کرده و آنها را با تغییر کمی در خلاصه ارائه می‌کند. از آنجایی که متن عیناً از مقاله اصلی در خلاصه آورده می‌شود. روش صحیح ارجاع دهی ضروری است.

خلاصه نویسی چکیده‌ای (Abstractive)

در این روش مفاهیم اصلی متن درک شده و این مفاهیم به صورت واضح و مختصر بیان می‌شوند. البته ممکن است جملاتی از متن اصلی انتخاب شود ولی جملات عیناً در خلاصه آورده نمی‌شوند. در این روش جملات به طور کامل بازنویسی شده و مفهوم به طور صحیح و صریح در خلاصه ارائه می‌شود. این نوع خلاصه نویسی در مواردی توصیه می‌شود که نگرانی زیادی در مورد سرقت ادبی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: اصول خلاصه‌نویسی چکیده‌ای

شاید هم بخواهید کل مقاله را ترجمه کنید!

حجم خلاصه نویسی

از نظر مقدار اطلاعاتی که نسبت به فایل اصلی ارائه می‌شود، خلاصه نویسی را می‌توان به دسته اخباری و تفصیلی رده بندی کرد. در خلاصه نویسی اخباری تنها به نکات مهم متن اشاره می‌شود. این نوع معادل با ۱۰ درصد کل متن اصلی است. در خلاصه نویسی آموزنده اطلاعات مختصری از بخش‌های مختلف متن نیز ارائه می‌شود. این نوع معادل با ۳۰ درصد کل متن اصلی است. البته حجم خلاصه با توجه به نیازهای کاربران متغیر است.

قیمت خلاصه نویسی

خلاصه نویسی در دو سطح مختلف ارائه می‌شود:

  • خلاصه نویسی متن انگلیسی به فارسی
  • خلاصه نویسی متن انگلیسی به انگلیسی

تعرفه خلاصه نویسی در دو گروه خلاصه نویسی استخراجی یا چکیده‌ای برای هر صفحه استاندارد به تومان به این صورت است:


قیمت خلاصه نویسی انگلیسی به فارسی

قیمت خلاصه نویسی انگلیسی به انگلیسی

خروج از نسخه موبایل